Obejrzyj wideo z konferencji “Technologie 3D dla przemysłu i edukacji” i przeżyj to z nami jeszcze raz


Konferencja „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji” już za nami. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się o zastosowaniach profesjonalnych skanerów i drukarek 3D w edukacji i przemyśle. Uczestnicy mogli także zapoznać się z opiniami ekspertów dotyczącymi technologii 3D oraz innymi systemami pomiarowymi.

Specjaliści SMARTTECH zaprezentowali produkowane przez firmę skanery 3D, przedstawiając uczestnikom technologię, zasady działania pomiaru optycznego oraz oprogramowanie SMARTTECH3Dmeasure v. 2018. O konkretnych zastosowaniach opowiedział mgr inż. Marcin Lewandowski, przedstawiając m.in. studium przypadku weryfikacji kontroli jakości wydruku 3D przedniej lampy supersamochodu Hussarya 33 i SMARTTECH Position Control – dedykowane rozwiązanie SMARTTECH służące do optycznej inspekcji bardzo dużych obiektów bezpośrednio na linii przemysłowej.

Technologie 3D to jednak nie tylko przemysł, ale też edukacja. O niej opowiedziała szczegółowo mgr inż. Agata Pietrzak, kierownik działu sprzedaży krajowej. Optyczne skanery 3D są wdrażane w jednostkach edukacyjnych w Polsce oraz na całym świecie. Warto tutaj wymienić chociażby Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego czy Malezyjsko-Japońską Wyższą Szkołę Techniczną w Kuala Lumpur.

Zagadnienie druku 3D w edukacji i przemyśle przybliżyła firma 3D Phoenix, demonstrując przykłady własnych wdrożeń i zastosowań. Na szczególną uwagę zwrócił prezentowany przez 3D Phoenix park maszynowy gdzie goście konferencji mogli zobaczyć na żywo maszyny firm Zortrax, ZMorph i Markforged.

Mgr inż. Robert Kaczmarczyk zaprezentował obecnym gościom technologię pomiarową firmy Nikon Metrology oraz praktyczne zastosowanie tomografów komputerowych. Tematykę kontynuował podczas Panelu Eksperckiego także mgr inż. Tomasz Kowaluk, opisując ze szczegółami czynniki wpływające na dokładność pomiarów 3D na przykładzie tomografów komputerowych.

Szczególną popularność zdobył panel ekspercki. Uczestnicy z  zaintrygowaniem wysłuchali wykładu doktora Przemysława Siemińskiego z Politechniki Warszawskiej opowiadającego o praktycznym zastosowaniu technologii w 3D w chirurgii. Doktor Siemiński opowiedział, jak lekarze stosują metody pomiarowe i wydruk 3D do przygotowania przykładowo modelu żuchwy z informacją o przyszłych nacięciach. Dzięki temu mają oni możliwość kompleksowego przygotowania się do operacji i przewidzenia potencjalnych komplikacji.

Nie mniejsze zainteresowanie wzbudził wykład majora doktora Roberta Paszkowskiego z Wojskowej Akademii Technicznej, który opowiedział o zastosowaniu optycznego systemu pomiarowego MICRON3D green w rozwiązaniach dedykowanych wojsku. Technologie 3D SMARTTECH pomagają między innymi w tworzeniu spersonalizowanych pod każdego żołnierza uchwytów do broni.

Na zakończenie konferencji Kamelia Duczmal z firmy 3YOURMIND opowiedziała o zastosowaniu systemów IT w druku 3D, a konkretnie o oprogramowaniu służącym analizie produkcji w celu weryfikacji, w których obszarach wdrożenie druku 3D mogłoby przynieść duże oszczędności.

Przeczytaj podsumowanie z zeszłorocznej konferencji.
Przeczytaj więcej o konferencji Canon i SMARTTECH w Niemczech.


[supsystic-gallery id=’60’]