Skanowanie 3D

Skanowanie 3D polega na uzyskaniu informacji o kształcie, geometrii obiektu oraz utworzenie jego wirtualnej, cyfrowej kopii. W wyniku skanowania otrzymuje się chmurę punktów. Jest to zbiór punktów odzwierciedlających powierzchnię skanowanego przedmiotu. Są one opisane za pomocą trzech współrzędnych X, Y, Z oraz mogą przechowywać dodatkowo informacje o kolorze w palecie RGB. Następnie punkty te są łączone (w procesie triangulacji) w siatkę trójkątów. Dzięki niej kształt przedmiotu odzwierciedlony jest za pomocą zbioru kilku milionów małych trójkątów.

Posiadając siatkę trójkątów obiektu można wytworzyć jego kopię za pomocą drukarek 3D lub frezarek sterowanych numerycznie. Możliwe jest też przeprowadzenie tzw. inżynierii odwrotnej. To znaczy na podstawie siatki trójkątów modeluje się trójwymiarowy model CAD, który może być potem przemodelowywany, modyfikowany w środowisku do modelowania 3D CAD (takie jak np. SolidWorks, Catia, Inventor). Można także utworzyć dokumentację płaską na bazie tego modelu.

SMARTTCH_chmura_siatka_model2

Model 3D CAD ma kilka postaci:

  • może być on zbudowany za pomocą takich operacji jak wyciągnięcie, przeciągnięcie, wyciąganie po profilach lub po ścieżce oraz za pomocą prostych obiektów geometrycznych, takich jak płaszczyzny, walce, kule, stożki.

SMARTTECH_kopulka

  • można też utworzyć model za pomocą powierzchni typu NURBS. Model taki jest zbiorem powierzchni, nazywanych potocznie również płatami powierzchni. Stanowi on dokładne odwzorowanie siatki trójkątów i stosowany jest w głównej mierze do obiektów o kształtach organicznych takich jak rzeźby lub też np. skomplikowane odlewy.

SMARTTECH_Reka_CAD

Modele mogą być powierzchniowe. Na przykład wtedy, kiedy powierzchnie nie tworzą zamkniętej objętości. Z kolei model bryłowy to taki, który posiada zamkniętą objętość.

Jesteśmy w stanie dostarczyć model w każdej z wymienionych wyżej postaci. Jest on zapisany w takich popularnych formatach jak: IGES, STEP i Parasolid.
Siatki trójkątów mogą być zapisane jako pliki STL, OBJ i VRML.
Chmury punktów dostarczamy jako pliki w formatach PLY, TXT, OBJ.

 


Skanujemy przedmioty zarówno bardzo małe np. monety jak i bardzo duże np. helikoptery, hale fabryczne.

W przypadku obiektów wielkogabarytowych takich jak budynki, pomniki, statki świadczymy usługi skanowania laserowego.

Przykłady realizacji:

Male obiekty:

SMARTTCH_frez_model_cad SMARTTECH_uslugi_medyczne SMARTTCH_zamek_ortodontyczny_model_cad SMARTTCH_kolek_model_cad


Średnie obiekty:

SMARTTCH_kopulka_model_cad SMARTTCH_rozdzielacz_model_cad


Duże obiekty:

SMARTTCH_bocar_model_cad SMARTTECH_uslugi_polo SMARTTECH_uslugi_orp błyskawica


Skanowanie laserowe obiektów wielkogabarytowych:

SMARTTECH_uslugi_rzezba_ozarow Hala2

 


Doświadczenie ma znaczenie

Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w świadczeniu usług pomiarowych.
Z naszych usług skorzystały takie firmy jak: GE, ABB, KGHM Letia, PKN Orlen , Bella Kompozyty, RPC Bramlage, Rucker Polska, Volvo Wrocław, Volkswagen Poznań, BOCAR, WISS Wawrzaszek, Faurecia, Ekoglob, AVISA s.j., Behr Service Polska, Venture Industries, Metal-Gum, Graham Packaging
Dr. Hoehn  (producent nadbudów do samochodów typu Pick-up) i  wiele innych.

Jeśli chcesz poznać opinie naszych klientów – przejdź do strony Referencje.


Wycena

Aby otrzymać wycenę usługi pomiaru/skanowania 3D prześlij zapytanie do naszego działu usług na adres email:pomiary3d@smarttech3d.com

Zapytanie powinno zawierać:

  • zdjęcia obiektu, ewentualnie jego rysunek techniczny
  • wymiary gabarytowe przedmiotu
  • wymagany wynik końcowy (model w postaci chmury punktów, siatki trójkątów, model CAD powierzchniowy lub bryłowy)
  • wymagana dokładność
  • numer kontaktowy

Certyfikowane skanery 3D używane do usług

Nasze Skanery 3D wykorzystywane do usług posiadają certyfikaty dokładności pomiarowej wydane przez niezależne akredytowane laboratorium pomiarowe. Dzięki temu pomiary wykonane skanerami 3D firmy SMARTTECH są wiarygodne i referencyjne również dla jednostek zewnętrznych.


Uwaga!!!

dualPodejmujemy się trudnych zadań i jako jedyni w Polsce posiadamy skaner o rozdzielczości nawet 2000pkt/mm2 (gwarantuje to odwzorowanie nawet najmniejszych szczegółów). Jest to bardzo istotne przy skanowaniu i odwzorowywaniu bardzo małych obiektów.


Komentowanie jest wyłączone.