Wirtualne badania morfologii kryształów przy użyciu skanera 3D


smarttech_pomiar_krysztalu
Dotychczas badania morfologii kryształów i minerałów odbywały się manualnie, były powolne i nużące. Dzięki zastosowaniu skanera 3D SMARTTECH3D mini można wykonać nawet najbardziej zaawansowane pomiary kątowe i przekrojowe z dokładnością kilku mikronów. O czym mogli się przekonać pracownicy Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas obrony pracy inżynierskiej jednej ze studentek wydziału.

Klasycznym urządzeniem do pomiarów kątowych między poszczególnymi ścianami kryształów jest miernik kątów, czyli tzw. goniometr. Jest to stosunkowo prymitywne rozwiązanie, które zmusza użytkownika do żmudnego ustawiania mierzonego obiektu w odpowiedniej pozycji. Pomiary są powolne, a wyniki mogą być obarczone pewnym błędem, w zależności od sprawności operatora.smarttech_pomiar_krysztalu2

Dzięki wykorzystaniu skanera 3D SMARTTECH3D mini możliwe jest wykonanie wszelkich badań dużo szybciej i łatwiej. Wynik skanowania 3D w postaci chmury punktów zapewnia niezwykle dokładne odwzorowanie mierzonego obiektu z metrologicznie potwierdzoną dokładnością. Pomiar zapewniający ponad 1500 smarttech_pomiar_krysztalu3punktów na milimetr kwadratowy pozwala zbadać na krysztale wszelkie defekty powstałe wskutek zmieniających się warunków otoczenia podczas jego tworzenia. Pomiary kątowe i przekroje wykonywane są wirtualnie, a wyniki podawane do kilku miejsc po przecinku.

Autorem badania jest Adrianna Augustyniak pod kierownictwem mgr inż. Marcina Lewandowskiego ze SMARTTECH. Badania zostały opublikowane w pracy inżynierskiej pt. „Wykorzystanie skanowania 3D do precyzyjnej dokumentacji kryształów i analizy ich morfologii”, której promotorami byli dr. hab. prof. UW Maciej Bąbel oraz mgr Damian Ługowski z Instytutu Geologii Podstawowej.


 

Poniżej zapraszamy do przeczytania raportu z wykonywanych badań przy użyciu skanera 3D SMARTTECH mini oraz obejrzenia filmu

pdfBadanie morfologii kwarcu z wykorzystaniem technik 3D.


 

Komentowanie jest wyłączone.