FINALNE LOGO SMARTTECH I CANONInnowacyjne zastosowania drukarek i skanerów 3D, potencjał procesów inżynierii odwrotnej, a także najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas zakończonych właśnie warsztatów „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji” organizowanych przez firmy Canon Polska i SMARTTECH 3D.

„Połączenie funkcjonalności skanowania i druku 3D daje ogromny potencjał praktycznego zastosowania tych innowacyjnych technologii w przemyśle. Dlatego cieszymy się, że uczestnikami warsztatów byli przede wszystkim przedstawiciele różnych branż przemysłu, którzy mają wiedzę na temat potrzeb branży, a jednocześnie wizję usprawniania codziennych procesów dzięki technologiom przyrostowym” – przyznaje Rafał Osiekowicz, Canon Polska. „Właśnie taki cel przyświecał nam podczas organizacji tego wydarzenia – poczucie, że polski przemysł i inne sektory rynku mogą funkcjonować sprawniej i taniej dzięki technologiom 3D” – dodaje Rafał Osiekowicz.

Oprócz warsztatów odbyły się także prelekcje ekspertów Canon i SMARTTECH. Najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure v2017 zaprezentował inż. Cezary Dłutowski odpowiedzialny za wsparcie techniczne. W swoim wystąpIMG_9046ieniu podkreślił wielowątkowe możliwości obróbki wyników pomiarowych w postaci wielomilionowych chmur punktów oraz wykorzystanie najnowszych funkcji oprogramowania, które pozwala skanować przedmioty przy użyciu stolika obrotowego i markerów pozycjonujących, a dodatkowo umożliwia także pomiar obiektów ciemnych, co do tej pory było utrudnione.

Mgr inż. Marcin Lewandowski – kierownik działu pomiarów i wsparcia technicznego skanerów 3D – opowiedział o praktycznym zastosowaniu skanerów 3D w przemyśle i edukacji. Inżynier Lewandowski zwrócił szczególną uwagę na wykorzystanie oprogramowania Geomagic przy inżynierii odwrotnej, prezentując jednocześnie konkretne przykłady zastosowania skanera w przemysłowych warunkach.

O zastosowaniach skanerów 3D w procesach kontroli jakości mówił specjalista SMARTTECH 3D ds. oprogramowania – mgr inż. Adam Rajch. Zaprezentował on przykłady wykorzystania skanerów 3D w precyzyjnym odtwarzaniu modeli, takich jak narzędzia czy zużyte elementy maszyn. Wypowiedź została poparta wieloma praktycznymi przykładami wdrożeń u klientów SMARTTECH z całego świata. Co ciekawe, skanowanie 3d znajduje zastosowanie również m.in. w kryminalistyce, wspierając procesy odtworzenia odcisku buta pozostawionego na śniegu- ale o tym już na kolejnej konferencji.

Potencjał wykorzystania drukarek 3D w firmach usługowych i produkcyjnych oraz na uczelniach wyższych omówił mgr inż. Jacek Korzeniewski – specjalista ds. druku 3D w firmie Canon Polska – który opowiedział o zastosowaniach profesjonalnych drukarek z oferty Canon – maszyn pracujących w technologiach MPJ, CJP i SLA. Canon od kilku lat dostarcza na rynek europejski rozwiązania firmy 3D Systems – amerykańskiego producenta i światowego lidera w produkcji rozwiązań druku przyrostowego. Od czerwca 2016 r. Canon jest także oficjalnym dystrybutorem rozwiązań 3D IMG_9143Systems w Polsce, dzięki czemu firma stała się jednym z czołowych dostawców zaawansowanych rozwiązań przyrostowych dla profesjonalistów.

Prezentowany podczas wydarzenia model ProJet 2500 Plus to profesjonalna drukarka do wykonywania bardzo dokładnych modeli 3D. To narzędzie dla profesjonalistów, którzy na co dzień projektują nowe rozwiązania i produkty. Urządzenie wykorzystuje technologię druku z fotopolimerów akrylowych utwardzanych w procesie światłem UV, która pozwala na uzyskanie modeli o wyjątkowej dokładności kształtów i odpowiedniej fakturze powierzchni.

ProJet 2500 Plus miał swoją światową premierę w pierwszej połowie 2016 roku, kiedy to zaprojektowano go w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w zakresie ekonomicznego rozwiązania zachowującego jakość i dokładność – czyli cech, które do tej pory osiągalne były jedynie przez większe maszyny wykorzystujące technologię MJP. I to właśnie dzięki technologii MultiJet Printing, ProJet 2500 Plus doskonale nadaje się np. do wytwarzania bardzo precyzyjnych prototypów dla branży elektronicznej czy też gotowych narzędzi stosowanych w produkcji, w tym tzw. sprawdzianów kształtu wykorzystywanych w procesie walidacji produktu.
Pełną ścieżkę od zużytego detalu poprzez skan i druk 3d poprawionej kopii lub prototypu można zobaczyć na załączonych fotografiach.

Przeczytaj więcej o SMARTTECH
Przeczytaj więcej o CANON
[supsystic-gallery id=18]


Obejrzyj film “SMARTTECH & CANON – Technologie 3D dla przemysłu i edukacji”