Kustosze Zamku Królewskiego w Warszawie stawiając na najnowocześniejsze rozwiązania postanowili sprawdzić możliwości,  jakie daje skanowanie 3D światłem strukturalnym. Jako pierwsza została poddana digitalizacji piękna figura Jana III Sobieskiego, wykonana z ciemnego drewna orzechowego. SMARTTECH3D, firma realizująca usługę, wykorzystała w tym celu urządzenie własnej produkcji- MICRON3D color, o rozdzielczości 18 MPix. Skaner ten powstał specjalnie z myślą o potrzebach branży archeologicznej i muzealnej, łącząc charakterystyczną dla skanerów SMARTTECH wysoką precyzję odwzorowania formy i najmniejszych detali, z unikalną cechą rejestracji koloru RGB w wysokiej rozdzielczości.

Efektem pomiaru była chmura punktów, zawierająca informacje o położeniu każdego pojedynczego punktu w przestrzeni oraz o jego kolorze. Po automatycznym przekształceniu chmury w siatkę trójkątów pracownicy Muzeum Zamku Królewskiego otrzymają dostęp do wiernego cyfrowego odwzorowania wyjątkowego eksponatu. Tak pozyskany model 3D będzie mógł zostać wykorzystany na wiele sposobów, m. in. do upowszechniania muzealnych zbiorów w sieci, do wirtualnych badań nad zabytkami, a nawet do tworzenia wiernych kopii, m. in. w formie druku 3D.

Idąc z duchem czasu, coraz więcej placówek muzealnych korzysta z najnowszych osiągnieć technologii 3D w celu digitalizacji zbiorów i budowania wirtualnych muzeów.  Nieustannie rozwijająca się nauka sprawia, że, realizacja tego zadania staje się coraz łatwiejsza, a jednocześnie umożliwia dokumentację zabytków o niespotykanej wcześniej precyzji i dokładności. Nowoczesne urządzenia nie tylko upraszczają, ale także i usprawniają pracę muzealników i archiwistów, a rosnąca świadomość społeczna w tej kwestii dodatkowo napędza trendy udostępniania zabytków w formie cyfrowej. Zyskująca na popularności w branży archeologicznej metoda skanowania 3D światłem strukturalnym dostarcza dokładnych danych cyfrowych w postaci modeli 3D. Ponadto bezdotykowy pomiar jest bezpieczny nawet dla delikatnych zabytków malowanych.