Innowacyjne technologie, takie jak skanowanie i druk 3D, mogą z powodzeniem służyć śledczym i całej kryminalistyce. Zademonstrowany przez firmę Canon i SMARTTECH wspólny ekosystem pokazał odwiedzającym targi EUROPOLTECH, że istnieją techniki pozwalające znacznie bardziej szczegółowo tworzyć cyfrową dokumentację śladów pozostawionych na miejscu zbrodni.

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH są najważniejszą w Polsce imprezą targową dedykowaną policji, wojsku i służbom specjalnym. Te wysoce specjalistyczne targi są organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji oraz we współdziałaniu ze służbami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, formacjami bezpieczeństwa państwa, Wojskami Specjalnymi i Żandarmerią Wojskową.

Targi EUROPOLTECH ze względu na swój charakter są dostępne jedynie dla profesjonalistów – uczestników konferencji policyjnej, przedstawicieli polskich i zagranicznych służb policyjnych, cywilnych oraz wojskowych formacji bezpieczeństwa państwa, polityków i urzędników administracji państwowej – zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.

SMARTTECH pojawił się na targach na zaproszenie firmy Canon, aby wspólnie zaprezentować ekosystem rozwiązań z dziedziny technologii 3D mający wesprzeć śledczych w ich trudnej pracy. Jednym z problemów, przed którymi stoi dzisiejsza kryminalistyka, jest skuteczne zabezpieczenie śladów oraz miejsca zbrodni. Firmy Canon i SMARTTECH połączyły swoje technologie, aby zademonstrować w ramach targów kompletne rozwiązanie, które jest oparte o synergię pomiędzy skanowaniem i drukiem 3D.

Zwykłe zdjęcia fotograficzne nie pozwalają na dokonanie szczegółowych pomiarów metrycznych, które uwzględnią wartości, takie jak chociażby głębokość. Z pomocą przychodzą tutaj skanery 3D firmy SMARTTECH, które za pośrednictwem nieinwazyjnej metody opartej o wykorzystanie światła strukturalnego potrafią zeskanować w 3D dany obiekt z dokładnością 0,05mm i przedstawić go w postaci chmury punktów o gęstości 900 pkt/mm². Na tych wynikach można dokonać precyzyjnego wymiarowania, archiwizacji, a także przedstawienia modelu do wizualizacji np. w postaci siatki trójkątów STL. Ostatecznym efektem może być kolorowa mapa odchyłek, która bardzo dokładnie demonstruje różnice pomiędzy zeskanowaną podeszwą buta a pozostawionym śladem, pozwalając jednocześnie wykonać pełną analizę 2D na wybranym przekroju.

Na tym etapie można też przygotować wydruk 3D, korzystając z rozwiązań dostarczanych przez firmę Canon. Oferowane drukarki 3D w technologii CJP zapewniają precyzję wydruku nieosiągalną przy zastosowaniu tradycyjnych metod, takich jak odlewy gipsowe. Możliwość drukowania 3D w kolorze umożliwia drobiazgowe oddanie mapy odchyłek. Stosowanie druku 3D z racji natury tej technologii pozwala także na szybkie i wielokrotne powielanie fizycznego modelu śladu.

Obydwa innowacyjne rozwiązania skanowania i druku 3D tworzą wspólnie spójny ekosystem, dzięki któremu służby otrzymują nie tylko kompletną metodę wiecznej archiwizacji cyfrowej śladów, ale też możliwość ich precyzyjnego odtworzenia w postaci wydruków 3D. Ze względu na naniesioną mapę odchyłek, śledczy mogą porównywać tropy nawet w terenie lub dzielić się nimi w postaci cyfrowej z innymi ośrodkami.

Nie dziwi więc, że rozwiązania firm Canon i SMARTTECH zwróciły na siebie dużo uwagi na targach EUROPOLTECH 2017. Obecni goście wykazali wiele zainteresowania, wypytując szczegółowo o możliwości pokazanych technologii. Prezentacje na żywo wywołały również wiele podziwu za sprawą dokładności przewyższającej tradycyjne metody. Przedstawiciele służb mundurowych mówili wprost, że takich technologii zdecydowanie brakuje w służbach. Podkreślali także problemy wynikające ze stosowania tradycyjnych rozwiązań, których zademonstrowane innowacje są pozbawione.

– Goście żywo interesowali się pokazanym ekosystemem, komentując całą prezentację– powiedział obecny na targach Marcin Lewandowski, specjalista ds. pomiarów 3D firmy SMARTTECH – Takich rozwiązań po prostu brakuje w polskich służbach, więc wraz z Canonem wyszliśmy tutaj naprzeciw oczekiwaniom.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo poniżej, na którym przedstawiciel firmy Canon zaprezentował działanie technologii w praktyce. Warto również zapoznać się z zamieszczonym studium przypadku. Firma SMARTTECH w ramach przeprowadzonego badania postanowiła sprawdzić, jak skutecznie można zeskanować odcisk śladu na bardzo trudnej do zabezpieczenia powierzchni, jaką jest kruchy śnieg.

Przeczytaj więcej o wykorzystaniu nowych technologii skanowania 3D i druku 3D w kryminalistyce.
Przeczytaj więcej o Canon.


Przeczytaj case study:
pdf
SMARTTECH_Wykorzystanie_nowych_technologii_skanowania_3D_i_druku_3D_w_kryminalistyce.pdf


[supsystic-gallery id=34]
Obejrzyj “Najnowsze technologie Canona debiutują na Europoltech 2017”