13 listopada w Centralnym Domu Technologii przy ulicy Kruczej w Warszawie odbyła się konferencja, której tematem przewodnim było skanowanie i drukowanie 3D w przemyśle i edukacji. W tym wyjątkowym miejscu, które dysponuje niebanalną przestrzenią przeznaczoną na edukacje techniczną, zebrali się przedstawiciele sektora edukacyjnego oraz przemysłowego rządni wiedzy z zakresu technologii 3D. Frekwencja dopisała, uczestnicy z zaciekawieniem słuchali prelekcji a przerwy obfitowały w wiele ciekawych dyskusji. Współorganizatorami konferencji były firmy SMARTTECH3D oraz Integart.
Podczas konferencji można było poznać najnowsze osiągnięcia z dziedziny technologii 3D. Firma SMARTTECH, którą reprezentowali Pani Anna Gębarska (właścicielka firmy), Anna Wilczak oraz Marcin Lewandowski, zaprezentowała swoje najnowsze skanery 3D, przedstawiła ich możliwości oraz pokazała ciekawe przykłady wdrożeń. Panowie Hubert Gleba oraz Eryk Wąsek z firmy Integart zaprezentowali z kolei innowacyjną technologie addytywną oraz możliwości drukarek 3D firmy HP razem z przykładami ich zastosowań w edukacji i przemyśle.
Podczas przerw pomiędzy wystąpieniami można było na własne oczy zobaczyć jak działają skanery 3D firmy SMARTTECH – MICRON3D color 24Mpix, MICRON3D green stereo jak również skaner SMARTTECH3D Universe, który jest na stałe umieszczony jako eksponat w sferze przyszłości w Centralnym Domu Technologii. Na stoisku firmy Integart można było z kolei obejrzeć przykłady wydruków wykonanych w technologii 3D przez drukarki firmy HP.
Szczególnym zainteresowaniem jednak cieszył się panel ekspercki, podczas którego prelegenci podzielili się swoja wiedzą i doświadczeniem zdobytą podczas pracy ze skanerami oraz drukarkami 3D. Przedstawicielka Głównego Urzędu Miar, Pani Ewa Dyner – Jelonkiewicz wygłosiła bardzo ciekawe wystąpienie na temat użycia skanerów 3D podczas legalizacji urządzeń pomiarowych co skłoniło uczestników do żywej dyskusji.
Nie mniejsze zainteresowanie wzbudził wykład mjr dr Roberta Paszkowskiego z Wojskowej Akademii Technicznej, który opowiedział o zastosowaniu optycznego systemu pomiarowego w rozwiązaniach dedykowanych wojsku. Technologie 3D SMARTTECH pomagają między innymi w tworzeniu spersonalizowanych pod każdego żołnierza uchwytów do broni.
Z kolei Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza poprzez swoich przedstawicieli – Panią Barbare Kuźmik oraz Pana Krzysztofa Herner opowiedzieli o swojej pracy ze skanerami 3D podczas projektu digitalizacji zbiorów muzealnych. Projekt nie należał do prostych ale dzięki nowoczesnym technologiom 3D cały proces udało się sprawnie przeprowadzić.
Już dziś zapraszamy na drugą część konferencji, która odbędzie się 15 stycznia we Wrocławskim biurze firmy Integart. Będzie to niebywała okazja do zapoznania się z najnowszymi modelami drukarek 3D firmy HP oraz skanerami 3D firmy SMARTTECH. Szczegóły spotkania już wkrótce…