W dniach 2-5 czerwca 2024 odbył się II Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa KOBED, zorganizowany przez Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Konferencja dotyczyła problematyki związanej z ochroną zabytków oraz szerzej dziedzictwa kulturowego w czasie działań wojennych.
Przedstawiciele firmy SMARTTECH3D doceniają możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu, w którego trakcie zaprezentowali doświadczenia z obszaru dokumentacji 3D różnej kategorii obiektów zabytkowych – od drobnych monet po duże detale zabytkowej architektury. Firma SMARTTECH3D dysponuje ponad 20-letnim doświadczeniem w obszarze dokumentacji zasobów dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem pomiaru 3D opartego na świetle strukturalnym. Jedną z misji SMARTTECH 3D jest właśnie ochrona dziedzictwa narodowego w oparciu o precyzyjną dokumentację wieczystą obiektów muzealnych z wykorzystaniem skanerów 3D. Bezdotykowe zautomatyzowane systemy pomiarowe takie jak SMARTTECH3D MICRON3D Color, będą coraz popularniejszym narzędziem do tworzenia nowoczesnej dokumentacji zabytków a ich zastosowanie pozwoli na skuteczniejszą ochronę, sprawniejsze przeprowadzanie badań oraz popularyzację.
W ciągu ostatnich 10 lat technologia skanowania niezwykle się rozwinęła – obecnie skanery SMARTTECH3D są dokładniejsze, bardziej automatyczne, a oprogramowanie pozwala również wykonanie takich badań jak: tworzenie wirtualnych przekroi, pomiary liniowe, pomiary objętości czy pola powierzchni, a nawet porównania skanów obiektu wykonanych na przestrzeni lat w celu monitorowania. Teraz nie ma już żadnych ograniczeń technicznych, aby pomiar trójwymiarowy uznany został za podstawowy standard dokumentacji najcenniejszych zbiorów.
W trakcie konferencji dyskutowano także na temat standardów dokumentacji trójwymiarowej oraz potrzeby jej szerszego wykorzystania – niezwykle istotną kwestią, którą poruszono jest stworzenie solidnych podstaw prawnych i standardów do sprawnej ochrony dziedzictwa narodowego.
Szczególnie dziękujemy w imieniu całego zespołu SMARTTECH 3D za Państwa słowa uznania dla technologii i duże zainteresowanie tworzeniem dokumentacji zabytków na podstawie precyzyjnych, wysokorozdzielczych skanów 3D. Dziękujemy również wszystkim muzeom i instytucjom, które doceniły jakość oraz potencjał skanowania z kolorem: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Instytut Korfantego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Łazienki Królewskie, Wydział Archeologii Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie i wielu innym.
Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie SMARTTECH3D – wkrótce pojawią się szczegóły na temat planowanych pokazów technologii, szkoleń i konferencji.