W obecnych czasach ilość dzieł sztuki znacząco przewyższa możliwości wystawowe większości muzeów. Dlatego też wiele z nich decyduje się na digitalizację swoich zbiorów w celu przygotowania wirtualnych wystaw. Także dyrekcja Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, z siedzibą w Pałacu Ujazdowskim zdecydowała się na wirtualizację części magazynowanych dzieł sztuki.

W związku z tym podjęła współpracę z firmą SMARTTECH – wiodącym producentem skanerów 3D opartych na zasadzie pomiaru światłem strukturalnym. Po ustaleniach między dyrekcją CSW, a działem pomiarów firmy SMARTTECH wybrano na początek 8 obiektów do zdigitalizowania.

Do wykonania pomiarów wykorzystano najnowszy skaner 3D SMARTTECH – MICRON3D color 24 Mpix o najwyższej rozdzielczości na rynku Jest to urządzenie specjalnie zaprojektowane do archiwizacji trójwymiarowej dzieł sztuki i zabytków – bezdotykowe i całkowicie bezpieczne dla mierzonych obiektów. Zapewnia ono wysoką dokładność pomiarów nawet najdrobniejszych detali, a w połączeniu z dodatkowym, zintegrowanym systemem oświetlenia bezcieniowego uzyskano niezwykle realistyczne odwzorowanie kolorów mierzonych obiektów. Podczas skanowania wykorzystano także stolik obrotowy w celu automatyzacji łączenia skanów kierunkowych. Dzięki mobilności systemu skanującego pomiary odbywały się w jednej z sal Centrum.

Wynikiem pomiarów były chmury punktów, archiwizujące geometrię obiektów i ich wszystkie detale. Następnie specjaliści SMARTTECH wykorzystali wyniki do wykonania wirtualnych modeli i wizualizacji 3D zadokumentowanych dzieł sztuki. To właśnie takie modele można umieścić na stronie internetowej w celu przybliżenia szerokiej publiczności najciekawszych obiektów, które nie zawsze mają możliwość znaleźć się na wystawie.

Zarówno firma SMARTTECH jak i dyrekcja CSW byli zadowoleni z podjętej współpracy i uzyskanych wyników. W związku z tym obie strony liczą na owocną dalszą współpracę.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu prezentującego proces digitalizacji zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej.