Zabezpieczenie śladów w kryminalistyce nie jest wcale takie proste. Łatwo je uszkodzić, a popularne metody polegające na tworzeniu odlewów lub wykonywaniu zdjęć mogą nie oddać wszystkich istotnych szczegółów. Firma SMARTTECH postanowiła sprawdzić zastosowanie technologii skanowania 3D w zabezpieczeniu i zarchiwizowaniu śladu na śniegu. W badaniu wykorzystano skaner MICRON3D green pracujący w technologii zielonego światła LED, która umożliwia pomiary z wysoką dokładnością w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Badanie przeprowadzono w styczniu przy temperaturze -3 st C. Na początku pokryto śnieżny ślad cienką warstwą suchego pudru, zapobiegając w ten sposób odbiciom światła. W badaniu wykorzystano metodę pojedynczych pomiarów. Wykonano ich łącznie sześć, okalając urządzeniem skanowany obiekt. Po zakończeniu operacji zastosowano autorskie oprogramowanie SMARTTECH3Dmeasure v2017, które dostarczyło wynik pomiaru w postaci chmury punktów.

Dało to możliwość dokonania porównania pomiędzy zeskanowanym śladem odciśniętego w śniegu buta a samą podeszwą. Otrzymana jako efekt badania mapa odchyłek bardzo dokładnie zademonstrowała różnice, pozwalając jednocześnie wykonać pełną analizę 2D na wybranym przekroju. Więcej szczegółów dotyczących zabezpieczania śladów w kryminalistyce za pośrednictwem skanera MICRON3D green można znaleźć w poniżej dostępnym case study.

Innowacyjne technologie, takie jak skanowanie i druk 3D, mogą z powodzeniem służyć śledczym i całej kryminalistyce. Zademonstrowany przez firmę CANON i SMARTTECH wspólny ekosystem pokazał wizytującym targi EUROPOLTECH, że istnieją techniki pozwalające udokumentować ślady i miejsce zbrodni znacznie szybciej i szczegółowiej niż klasyczna fotografia.

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH są najważniejszą w Polsce imprezą targową dedykowaną Policji, wojsku i służbom specjalnym. Te wysoce specjalistyczne targi są organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji oraz we współdziałaniu ze służbami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, formacjami bezpieczeństwa państwa, Wojskami Specjalnymi i Żandarmerią Wojskową.

Targi EUROPOLTECH ze względu na swój charakter są dostępne jedynie dla profesjonalistów – uczestników konferencji policyjnej, przedstawicieli polskich i zagranicznych służb policyjnych, cywilnych oraz wojskowych formacji bezpieczeństwa państwa, polityków i urzędników administracji państwowej – zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.

SMARTTECH pojawił się na targach na zaproszenie firmy CANON, aby wspólnie zaprezentować ekosystem rozwiązań z dziedziny technologii 3D mający wesprzeć śledczych w ich trudnej pracy. Jednym z problemów, przed którymi stoi dzisiejsza kryminalistyka, jest skuteczne zabezpieczenie śladów oraz miejsca zbrodni. Firmy CANON i SMARTTECH połączyły swoje technologie, aby zademonstrować w ramach targów kompletne rozwiązanie, które jest oparte o synergię pomiędzy skanowaniem i drukiem 3D.


Przeczytaj cały case study:
pdf
SMARTTECH_Wykorzystanie_nowych_technologii_skanowania_3D_i_druku_3D_w_kryminalistyce.pdf


Czytaj więcej o MICRON3D green.
Czytaj więcej o SMARTTECH3Dmeasure.
Czytaj więcej o EUROPOLTECH 2017.