SMARTTECH dostarczył Żandarmerii Wojskowej zestaw do digitalizacji zbioru łusek broni służbowej. Wartość zamówienia opiewa na kwotę 1,2 miliona złotych.

Firma SMARTTECH dostarczyła do Żandarmerii Wojskowej jeden ze swoich najnowszych skanerów 3D. Warszawski Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej zakupił optyczny system pomiarowy MICRON3D color 24 Mpix.

Urządzenie będzie wykorzystywane do archiwizacji łusek w postaci modeli 3D. Każda broń palna pozostawia na łusce swój indywidualny ślad, dzięki któremu istnieje możliwość dopasowania łuski do konkretnego egzemplarza broni. Dodatkowo uzyskany wirtualny model pocisku pozwala przy pomocy specjalistycznego oprogramowania przeprowadzić symulacje lotu, sprawdzić opory powietrza oraz siłę uderzenia w przedmiot.

Skanery 3D mogą być wykorzystane nie tylko w balistyce, ale też w traseologii. Popularnie stosowana metoda wykonywania fotografii płaskich śladów nie odzwierciedla wielu istotnych informacji. Zastosowanie optycznego systemu pomiarowego do zeskanowania śladu pozwala na uzyskanie pomiaru głębokości, kątów czy porównanie kilku śladów do siebie.

MICRON3D color 24 Mpix to jedno z niewielu urządzeń na rynku, które potrafi spełnić wyśrubowane wymagania Żandarmerii Wojskowej. 24 megapikselowy detektor pozyskuje chmurę składającą się z 24 milionów punktów pomiarowych o współrzędnych X, Y i Z. Dzięki pobieranej informacji o kolorze RGB każdego punktu w trakcie skanowania 3D zostaje zachowana oryginalna barwa powierzchni.

Tak wysoka rozdzielczość umożliwia zebranie dokładnych danych o bardzo złożonych strukturach, które do tej pory stwarzały problem przy skanowaniu 3D. Ponadto niezwykłe czuły detektor pozwala na łatwe skanowanie obiektów błyszczących i ciemnych. Możliwość integracji z systemem bezcieniowym zapewnia wysokiej jakości naturalny kolor mierzonego obiektu.

Dołączone do skanera oprogramowanie sterujące SMARTTECH3Dmeasure v2017 pozwala użytkownikowi na pracę z ponad 300 milionami punktów z prędkością 5 klatek na sekundę. Ponadto możliwość wyboru zautomatyzowanego pomiaru do siatki trójkątów w formacie STL minimalizuje zaangażowanie operatora w post-processing. Nowy moduł kontrolny oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure v2017 zapewnia możliwość przeanalizowania jego geometrii.

MICRON3D color 24 Mpix został zakupiony wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, drukarką 3D i repozytorium, które posłuży do przechowywania danych.

Przeczytaj więcej o wykorzystaniu nowych technologii skanowania 3D i druku 3D w kryminalistyce.
Przeczytaj więcej o technologii 3D firmy SMARTTECH prezentowanej na wojskowych targach EUROPOLTECH.


Obejrzyj relację z targów EUROPOLTECH 2017