Jak powszechnie wiadomo technologie skanowania i druku 3D stają się coraz bardziej popularne w każdej dziedzinie życia. Skanujemy i drukujemy już nie tylko części zamienne do maszyn, samochodów czy motocykli, ale także rzeczy codziennego użytku takie jak podkładki, wieszaki, wazony czy figurki ulubionych bohaterów.  Właśnie takie działania zainspirowały inżynierów SMARTTECH i RIZE do stworzenia wspólnego świątecznego projektu.

Bez wątpienia polskie świąteczne bombki oraz figurki są jednymi z najpiękniejszych na całym świecie. Tego samego zdania byli nasi przyjaciele z USA którzy podczas pokazu zobaczyli naszą figurkę Świętego Mikołaja. Okazało się jednak, że nie jest ona już dostępna w sprzedaży w Polsce, a w dodatku sama przesyłka trwała by co najmniej tydzień i byłaby obarczona ryzykiem zniszczenia podczas transportu. Właśnie wtedy narodził się pomysł cyfrowego przesłania Mikołaja do USA i uratowania im Gwiazdki 🙂

Posiadana w zasobach SMARTTECH figurka Mikołaja została zeskanowana skanerem MICRON3D color 24 MPix. Skaner ten wyposażony został w detektor o najwyższej na rynku rozdzielczości – 24 MPix. Połączenie bardzo dużej gęstości pomiaru (nawet 1000 pkt/mm2) z 24 bitowym odwzorowaniem koloru pozwala na dokumentacje najdrobniejszych szczegółów jak mikropęknięcia czy ślady, użytego w procesie produkcji, narzędzia na obiekcie. Wysoka rozdzielczość i dokładność pozwala pozyskać informacje o bardzo złożonych strukturach takich jak zdobienie ceramiczne. Czuły detektor pozwala ponadto na łatwe skanowanie obiektów błyszczących i ciemnych, zaś integracja z systemem oświetlenia bezcieniowego daje możliwość uzyskania wysokiej jakości rzeczywistego koloru obiektu mierzonego. Sama praca ze skanerem i obróbka wyników w SMARTTECH3Dmeasure v.20 trwała około 2 godzin. Po tym czasie pełny obiekt z kolorowym odwzorowaniem tekstury był już gotowy do wirtualnej wysyłki do USA.

Po otrzymaniu trójwymiarowego modelu 3D inżynierowie RIZE od razu przystąpili do druku przy użyciu kolorowej drukarki 3D XRIZE. To pierwsza na świecie przemysłowa drukarka 3D, która drukuje funkcjonalne części w żywych kolorach z ich pełnym naturalnym odwzorowaniem przy użyciu bezpiecznych nietoksycznych i nadających się do recyklingu materiałów. Dzięki możliwości drukowania w kolorze użytkownicy mogą umieścić grafikę, logo, instrukcje i kody QR na obiekcie. Czas drukowania wyniósł 3 godziny i po tym czasie mogli oni się już cieszyć swoim rzeczywistym kolorowym w pełni odwzorowanym Świętym Mikołajem na drugim końcu świata.

Tym oto sposobem dzięki użyciu nowoczesnych technologii skanowania i druku 3D Święty Mikołaj w cyfrowej wersji dotarł do USA i przy pomocy drukarki 3D został zmaterializowany. Święta zostały uratowane a Mikołaj już na stałe zagości w biurze naszych partnerów w USA i będzie wspaniałą pamiątką współpracy i ciekawej akcji świątecznej.