Pierwszego dnia targów, wszyscy odwiedzający  mieli okazję uczestniczyć w biciu rekordu Guinessa. Na terenie hali targowej ustawiona została monumentalna rzeźba napastnika reprezentacji Polski – Roberta Lewandowskiego, wykonana w technologii druku 3D. Mierzyła ona 3 metry i 6 centymetrów i była wyższa o 1,01 metra od dotychczasowego rekordzisty – podobizny słynnego prezentera, Jon’a Bentley’a, którego rzeźba mierzy 2,05 m.

Ten spektakularny projekt był efektem pracy aż 5 instytucji i firm. Kierował nim FabLab Kielce, który był zarazem podmiotem ubiegającym się o przyznanie rekordu Guinessa. FabLab zajmował się również postprocessingiem i przygotowywaniem plików źródłowych do druku 3D. Za skanowanie 3D Roberta Lewandowskiego odpowiadała firma SMARTTECH.
“Trudność tego skanowania 3D polegała na tym, iż skanowaliśmy człowieka który nawet oddychając porusza się – użyty był bardzo szybki skaner o czasie pomiaru 0,8 sekundy. Dodatkowo skany musiały być wykonane z dużą rozdzielczością/ szczegółowością ponieważ były później powiększane do wysokości 3m” – powiedziała Anna Gębarska dyrektor firmy SMARTTECH.

Poszczególne elementy rzeźby były drukowane na drukarkach 3D firm Urbicum oraz GAIA Multitool. Wydrukowanie wszystkich elementów zajęło łącznie ok. 350 godzin. Wydruki zrealizowano z filamentu PLA.

Z kolei firma SUPEREXPO.COM zajęła się oprawą medialną całego przedsięwzięcia, a oficjalnym partnerem projektu został Institute of Design Kielce.

Kluczowe dla całego przedsięwzięcia była koordynacja wszystkich działań w taki sposób, aby wpasować się z jednej strony w napięty kalendarz Roberta Lewandowskiego – a z drugiej, zdążyć ze wszystkim na Dni Druku 3D.

Rekord pobity został 29 września 2016 r. o godz. 14.00.

Obejrzyj reportaż z  jak powstawała figura Roberta Lewandowskiego oraz relacje z bicia rekordu:

TVP – teleexpress.tvp.pl/26999631/wydrukowany-robert-lewandowski
TVN 24 –  sport.tvn24.pl/pilka-nozna,105/model-roberta-lewandowskiego-w-technologii-3d-z-rekordem-guinnessa,680445.html
RMF FM – www.rmf24.pl/ciekawostki/news-trzymetrowy-lewandowski-pobije-rekord-guinnessa,nId,2282551
ESKA – warszawa.eska.pl/newsy/warszawa-trzymetrowy-robert-lewandowski-z-drukarki-3d-beda-bic-rekord-guinnessa/269925
WPROST – www.wprost.pl/light/10023717/Rekord-Guinessa-z-Robertem-Lewandowskim-w-roli-glownej.html
W
ARSZAWA.NASZEMIASTO – warszawa.naszemiasto.pl/artykul/dwoch-kielczan-i-robert-lewandowski-bija-rekord-guinnessa,3862717,artgal,t,id,tm.html

Czytaj więcej o targach Dni Druku 3d www.dnidruku3d.pl

Poniżej galeria z wydarzenia: