Specjaliści z Croft Additive Manufacturing wytwarzają produkty na maszynie drukującej w technologii SLS. Croft w celu sprawdzenia dokładności drukarki 3D wykorzystał posiadany skaner 3D firmy SMARTTECH do przeprowadzenia pomiaru wydrukowanej z metalu sprzączki. Jak pokazały wyniki, inspekcja optyczna jest praktycznie niezbędna w przypadku wydruków 3D z metalu ze względu na skomplikowanie powierzchni i ryzyko wyprodukowania wybrakowanej partii.

Specyficzny kształt obiektów o powierzchni swobodnej, czyli tak zwanych obiektów „freeformowych”, nie pozwala na żadne kompromisy i wymaga urządzeń nie tylko bardzo precyzyjnych, ale też potrafiących dostarczyć niezwykle kompleksowych informacji. Technologia spiekania laserem metalicznego proszku spełnia wszystkie wymogi takich obiektów, pozwalając na ich wydruk.

Ze względu jednak na ciężar spieczonych na drukarce warstw sam proszek nie jest wystarczającą podporą dla kolejnych poziomów druku, co powoduje konieczność wsparcia drukowanego projektu systemem dodrukowywanych podpór, które po zakończeniu pracy maszyny należy ręcznie usunąć.

Niestety podpory mogą zmienić geometrię obiektu. Dodatkowo pojawia się problem związany z kurczliwością materiału. Wszystko to sprawia, że mimo wielu zalet technologii SLS wskazane jest przeprowadzenie kontroli jakości elementów, co pozwoli nie tylko na określenie błędu wydruku, ale również na dostosowanie projektu pod tę metodę wytwarzania – chociażby poprzez odpowiednie umieszczenie wirtualnego modelu na platformie roboczej lub zweryfikowanie ilości struktur podpierających wydruk.

Przeczytaj więcej o skanowaniu 3D potwierdzającym precyzuję wydruku 3D.
Przeczytaj więcej o optycznej kontroli jakości obiektów wielkogabarytowych.Przeczytaj cały case study:
pdf
SMARTTECH_Case_study_kontrola_jakosci_w_Croft_Additive_Manufacturing.pdf